Zdjęcie profilowe w GoldenLine

Pierwsze wrażenie istnieje również w sieci – między innymi za sprawą zdjęcia profilowego. To ono pozwala nam wizualnie poznać wyszukaną osobę. W przypadku wizerunku biznesowego, jaki chcemy tworzyć w mediach społecznościowych, istotne jest, by zadbać o możliwie profesjonalne zdjęcie.

W praktyce jest ono jednym z elementów profilu na GoldenLine, który budzi najwięcej wątpliwości oraz jest źródłem największej liczby upomnień. Niby prosta sprawa – zwykła fotografia, która ma w założeniu uczynić nasz profil bardziej atrakcyjnym, profesjonalnym, zauważalnym. Jednak, jak się okazuje, ten właśnie element zdaje się sprawiać wiele kłopotów.

Przeanalizujmy w skrócie regulamin. Jak mówi §28 – „Użytkownik może zamieszczać jedynie zdjęcia przedstawiające jego osobę w sposób umożliwiający jej rozpoznanie. (…) Zabrania się zamieszczania zdjęć innych osób, a także wszelkiego rodzaju tworów graficznych”. Mówiąc prościej – jeżeli decydujemy się na zamieszczenie zdjęcia profilowego, nie może ono przedstawiać kogokolwiek innego poza nami. Wielokrotnie spotykałem się ze zdjęciami przedstawiającymi psa, kota, dziecko, samochód, urokliwy zakątek Norwegii czy kilka osób – takie fotografie są usuwane jako niezgodne z regulaminem. Nie dopuszczamy również grafik, rysunków itd. Zdjęcie profilowe, zgodnie z nazwą, musi być po prostu fotografią.

Czytamy dalej: „Zezwala się, ze względu na cechy formatu cyfrowego, na retusz fotografii, pod warunkiem, że będzie on polegał na zastosowaniu korekty globalnej, która polepsza jakość (np. nasycenie, kontrast). Nie zezwala się natomiast na stosowanie zabiegów selektywnych w celu dodawania lub odejmowania elementów, łączenia kilku fotografii, lub zmiany jej oryginalnej kompozycji”. Co to oznacza? Jeśli dysponujemy zdjęciem, które wedle naszej opinii będzie dobrze prezentować się w roli fotografii profilowej, jednak nie zadowala nas jego kontrast czy balans bieli, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprawić nieco jakość fotografii. Jeśli jednak przyjdzie nam do głowy zabarwić całe zdjęcie na pocieszny kolor lub użyć filtra, który mocno zniekształci całość, może być to podstawą do skasowania takiej fotografii. Nie dopuszcza się również tworzenia postmodernistycznych kolaży w stylu Andy’ego Warhola – a i z takimi przypadkami się już spotykałem. Wśród użytkowników GoldenLine jest wielu utalentowanych grafików, a także koneserów sztuki, jednak zdjęcie profilowe ma być po prostu fotografią umożliwiającą rozpoznanie Użytkownika.

zdjęcie profilowe na GoldenLine

Przejdźmy do kolejnego fragmentu interesującego nas paragrafu: „Zabronione jest również zamieszczanie zdjęć o zabarwieniu pornograficznym lub nielicujących z profesjonalnym charakterem GoldenLine.pl”. Ta część jest na tyle jasna, że pozwolę sobie jedynie spróbować uściślić co rozumiemy tu przez zdjęcia nielicujące z profesjonalnym charakterem naszego serwisu. Otóż jeżeli na fotografii Użytkownik wystąpi w koszulce głoszącej hasło mogące być uznane za wulgarne (lub ma takie hasło wypisane na czole), ewentualnie widać go wykonującego nieprzystojny gest, takie zdjęcie na pewno zostanie usunięte.

Nie chcemy być jednak zbyt rygorystyczni – dopuszczaliśmy już zdjęcia przedstawiające Użytkowników na plaży, w lesie czy w strojach, które można określić jako „specyficzne”. Moje własne zdjęcie profilowe bynajmniej nie przedstawia mnie pod krawatem, ale dzierżącego jeden z mych basów. Właśnie o to tu chodzi – nie bójmy się przedstawiać na zdjęciach naszych pasji. Wszak to w nich uwidacznia się nasz charakter. Fotografujmy się przy ukochanym samochodzie, samolocie, z instrumentem, na którym gramy, czy choćby w mundurze, w którym bierzemy udział w paintballowych bitwach. Pamiętajmy jednak zawsze, że głównym elementem zdjęcia musimy być my sami, możliwi do rozpoznania. Nie zapominajmy też o profesjonalnym charakterze GoldenLine – czy na pewno chcemy, by potencjalny pracodawca podziwiał naszą sylwetkę odzianą jedynie w plażową bieliznę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.