Wprowadzenie – czyli o co chodzi w tych kursach VIDEO oraz po co są te testy?

Od ponad 18 lat zajmuję się sprzedażą do Klientów biznesowych. Tak, jestem handlowcem. I jako, że większość swojego życia zawodowego spędziłem w firmach doradczych i szkoleniowych, to w naturalny sposób moje stanowiska zawierały w sobie nazwę – konsultant.

Poza tym swoją przygodę ze sprzedażą zaczynałem na przełomie 1999 i 2000 roku, a to oznacza, że miałem wtedy 23 lata. Czyli byłem po prostu bardzo młody. Tym samym musiałem mieć tytuł na wizytówce, który doda mi trochę doświadczenia. No i najważniejsze – w tamtych czasach nikt nie szanował handlowców. Więc, aby dodać trochę powagi do zawodu domokrążcy (choć w moim przypadku był to zawód firmokrążcy) na mojej wizytówce pojawiła się nazwa „doradca” występująca na zmianę z rolą „konsultant”.

Swoją drogą to ciekawe, ale właśnie sobie przypomniałem, że ja jestem jeszcze z pokolenia, które sprzedając (wtedy głównie usługi rekrutacyjne) potrafiłem jeszcze „wjechać do firmy z buta” i zapytać na recepcji „kto w Państwa firmie odpowiada za poszukiwanie i wybór pracowników?”. Czyli nie tylko robiłem cold calling, ale nawet cold meeting. Tak – „zimne spotkania”, czy „spotkania z buta” to pewien model sprzedaży, który dziś, w czasach „inbound marketingu”, czy social sellingu, wielu osobom nie mieści się w głowie. Myślę, że w którymś z odcinków rozwinę ten wątek, szczególnie gdy będziemy mówili o umawianiu rozmowy z decydentem.

Wróćmy jednak do meritum. Przeszedłem pełną ścieżkę rozwoju zawodowego, zaczynając od  stanowiska młodszego konsultanta nosząc teczkę za swoim starszym kolegą. Potem awansowałem na stanowisko konsultanta, senior konsultanta, w końcu unit managera. W  pewnym momencie zostałem Partnerem brytyjskiej firmy consultingowej specjalizującej się w doradztwie dla rynku motoryzacyjnego i odpowiadałem za rynek polski. 

Potem założyłem swoją własną firmę, w której do dziś pomagam Klientom w zakresie zwiększania efektywności sprzedaży.

Pracuję z właścicielami, zarządami, managerami nad budowaniem strategii sprzedaży. Wspieram managerów w rozwoju ich umiejętności i kompetencji przywódczych. Pomagam handlowcom we wdrażaniu w życie strategii sprzedażowych. Zaczynając od segmentacji rynku, dobierania właściwych Klientów, poprzez docieranie do kluczowego decydenta i na koniec przez prowadzenie całego procesu sprzedaży, czyli prowadzenia wartościowych rozmów z Klientem, ciekawych prezentacji no i finalnie negocjacji handlowych. To wszystko po to, aby rozwijać lojalność Klientów.

Tyle o mnie.

Ten materiał jest początkiem nowego kursu, który prezentujemy wspólnie z Goldenline.

Będziemy spotykali się co tydzień. W ramach takich właśnie spotkań video, będę dostarczał Ci skondensowanej wiedzy na wybrany obszar sprzedażowy. 

Na koniec każdego video będziesz miał możliwość wypełnienia testu. 

Po co?

Po pierwsze po to żeby zweryfikować w jaki sposób udało Ci się zrozumieć i co udało Ci się zapamiętać z video.

Po drugie, abyś mógł się rozwijać. Wynik testu może być dla Ciebie sygnałem, że opanowałeś cały materiał, albo informacją, że do któregoś obszaru powinieneś wrócić.

Finalnie, test będzie potwierdzeniem posiadanej przez Ciebie wiedzy. Jeśli będziesz chciał, możesz uzyskany wynik dodać do swojego profilu, tym samym pokazując pozostałym osobom, że właśnie osiągnąłeś kolejny poziom umiejętności sprzedaży. 

To wszystko sprawi, że z jednej strony będziesz mógł się rozwijać, a z drugiej strony chwalić się swoim rozwojem kolegom, być może potencjalnym pracodawcom.

Jakie będą zasady? 

Zasada nr 1 – pamiętaj, że wszystkie testy są testami jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Inaczej mówiąc, mogą być pytania, w których będzie jedna odpowiedź prawidłowa, jak i takie, w których prawidłowych odpowiedzi może być kilka.

Zasada nr 2 – to Ty decydujesz o tym czy osiągnięty wynik opublikujesz czy też nie. Inaczej mówiąc, jeżeli wynik będzie dla Ciebie satysfakcjonujący lub taki, którym po prostu będziesz chciał się pochwalić, możesz dodać osiągnięty wynik do swojego profilu. A jeżeli uznasz, że wynik nie jest tym, który chcesz publikować, możesz go ukryć. Mało tego możesz ponownie przystąpić do testu. Jeżeli ponownie przystąpisz do testu, możesz opublikować kolejny wynik. 

Pamiętaj tylko o tym, że w publikowanym teście będzie widać, którą próbę wypełnienia testu opublikowałeś.

Zapraszam do śledzenia kolejnych materiałów!