Szkolenia dla programistów rozwiną Twój biznes

Według badań portalu spiceworks.com, 36% pracowników IT oczekuje wzrostu wynagrodzenia w tym roku, 26% rozważa znalezienie nowej pracy w IT, a 16% zamierza awansować. Pozostali planują zmienić ścieżkę kariery lub spróbować swoich sił w innych działach firmy. Zatem, aby umożliwić rozwój zawodowy większości swoich pracowników, zainwestuj w szkolenia skrojone na miarę potrzeb personelu i oczekiwań biznesu.

Kluczem do efektywnego rozwoju firmy jest ciągłe podnoszenie kompetencji pracowników, przy czym warto zrównoważyć rozwój ludzi i oferować im nie tylko szkolenia techniczne i branżowe, ale także szkolenia z komunikacji, współpracy w zespole, etykiety biznesowej, czy poszanowania różnic kulturowych dla ludzi obsługujących projekty międzynarodowe.

Szkolenie jest także doskonałym narzędziem docenienia i zmotywowania wartościowego pracownika – pozwala nie tylko nabyć nowe kompetencje, ale także zainteresować nowinkami w branży i obudzić chęć dalszego rozwoju. Pracownik wydelegowany na szkolenie czuje się bezpiecznie w firmie i może wszystkie swoje moce intelektualne i społeczne bezpiecznie inwestować w rozwój firmy, bo mu się to opłaca.

W krótkim opracowaniu podzielimy się z czytelnikami portalu Goldenline efektami kilku szkoleń przeprowadzonych dla największych firm na polskim rynku. Kursy okazały się wielkim sukcesem, którego beneficjentami byli nie tylko pracownicy, ale przede wszystkim pracodawcy – byli w stanie  rozszerzyć możliwości swojej firmy, dzięki coraz sprawniejszym działom IT.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm dostrzegło korzyści płynące z doskonalenia pracowników IT, m.in. Nordea, która jest częścią nordyckiej grupy bankowej, działającej na terenie Europy Północnej, świadczącej usługi finansowe od 2000 roku. Firma na całym świecie zatrudnia ponad 32 tys osób w 16 krajach i posiada około 700 oddziałów. W kulturze organizacyjnej Nordea warte podkreślenie jest to, że firma wspiera rozwój kompetencji i potencjału pracowników, zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz pracę zespołową.

Od 2017 roku, Nordea Bank prowadzi serię unikatowych projektów pod nazwą IT na Bank, w których selekcja i szkolenie nowych pracowników IT powierzone zostało firmie SDA. Dzięki pracy włożonej w realizacje tych projektów, Nordea Bank zyskała wielu wartościowych i nieprzeciętnych pracowników, którzy pracują na co dzień nad dostarczeniem wszechstronnych usług technologicznych, rozwijających możliwości banku. Nordea rozwija się bardzo dynamicznie, każdego roku zatrudniani są programiści w centrach w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Gdyni. Zmienia się przy tym profil poszukiwanych kandydatów, więc środowisko pracowników banku jest bardzo różnorodne.

Pierwszy projekt IT na Bank polegał na znalezieniu i wyszkoleniu 15-stu Java Software Developerów – dzięki 360-godzinnemu szkoleniu przeprowadzonemu przez SDA udało się stworzyć zmotywowany i nastawiony na rozwój zespół Java Development Team. W 2018 roku odbyła się druga edycja projektu, z takim samym rezultatem – zespół Java Developerów, z kompetencjami „uszytymi na miarę” potrzeb firmy, dostarczony został „pod drzwi”. W trzeciej edycji projektu firma SDA skupiła się na znalezieniu, przeszkoleniu i wdrożeniu zespołu IT Operations Specialist. Projekt znów zakończył się sukcesem. Kolejny rok przyniósł kolejne dwa projekty i kolejne dwa sukcesy – pełen kompetencji zespół IT Operations Specialist oraz zespół Teradata/Big Data Development Team. W międzyczasie bank korzystał z usług SDA w zakresie podnoszenia kompetencji już zatrudnionego personelu IT, przy dwóch edycjach szkoleń z Pythona.

Dzięki stałej współpracy w zakresie treningów, Nordea podniosła jakość pracy w działach IT oraz zwiększyła wydajność procesową firmy. Dodatkowo, wspólny projekt IT na Bank, w którym Nordea dzieliła koszt szkolenia z kursantem i dawała przy tym gwarancję zatrudnienia na 12 miesięcy pozwalał kandydatom rozpocząć przygodę IT bez ryzyka związanego z zainwestowaniem w rozwój i nieznalezieniem pracy.

Wspieranie rozwoju nowych pracowników tworzy poczucie przynależności i daje spokój płynący z przewidywalnej ścieżki kariery, dodatkowo daje satysfakcję z wypełniania swoich codziennych obowiązków.

Z tych właśnie powodów, rozważając podjęcie działań wycelowanych w edukację nowych lub już pracujących programistów, warto mieć na uwadze kilka podstawowych korzyści:

  • projekty reskillingowe dla pracowników to wydajny i oszczędzający pieniądze proces, zastępujący rekrutację
  • projekty upskillingowe i reskillingowe to doskonała alternatywa dla redukcji etatu – możesz stworzyć profesjonalny zespół IT spośród ludzi, którzy już znają firmę, branżę i kulturę organizacyjną
  • szkolenia sprawią, że pracownicy będą czuć się docenieni i związani z firmą, ponieważ będą wiedzieli, że firmie zależy na ich rozwoju, a ich praca i poświęcenie są doceniane
  • szkolenie podnosi wartość pracownika, który staje się ekspertem swojej dziedzinie i lepiej rozumie zagadnienia, nad którymi pracuje. Jest bardziej prawdopodobne, że taki ekspert będzie częściej wychodził poza utarte schematy myślenia i działania, dzięki wiedzy, którą posiada
  • szkolenia mają pozytywny wpływ na rozwój firmy i jej zdolność do przystosowania się do ciągle zmieniającego się środowiska technologicznego i wymagań rynku.

Warto na koniec wspomnieć jeszcze jedno badanie przeprowadzone przez spicework.com, według którego 84% respondentów uważa, że branża IT potrzebuje i bardzo ceni szkolenia dla pracowników. Szkolenia te mają wpływają pozytywnie nie tylko na morale pracowników, ale także na rozwój branży.