Pozafinansowe benefity w branży IT

Pracownicy działów HR w firmach z branży IT pracują bez wytchnienia. Liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze sukcesywnie wzrasta, a kandydatów na rynku wciąż mało.

Branża IT kojarzy się z wysokimi zarobkami – co potwierdzają liczne badania wysokości płac. Ale pensja to nie wszystko, a pracodawcy różnymi sposobami walczą o to, by przyciągnąć nowych pracowników i zatrzymać ich na dłużej. 

Prywatna opieka zdrowotna, karta Multisport czy legendarne już “owocowe czwartki” na nikim już nie robią wrażenia. Firmy IT prześcigają się w benefitach, które możemy podzielić na dwie główne kategorie.

Rozwój 

W tej kategorii mieszczą się wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy, które umożliwiają pracownikom rozwój umiejętności, a z drugiej strony zyskują firmom bardziej wykwalifikowanych pracowników. 

Wśród możliwości, jakie firmy oferują członkom swoich zespołów, są na przykład:

 • Szkolenia stacjonarne i online, specjalistyczne i z umiejętności miękkich takich jak zarządzanie czasem czy zespołem.
 • Certyfikaty, np. scrum mastera.
 • Kursy z konkretnych języków programowania czy zarządzania projektami, odbywające się stacjonarnie lub za pomocą platformy e-learningowej.
 • Dofinansowanie studiów podyplomowych, jeśli ich kierunek jest zgodny z wizją rozwoju pracownika w firmie.
 • Kursy językowe – nie tylko z języka angielskiego, ale też z innych języków, np. z norweskiego czy madaryńskiego, w zależności od tego, z jakimi klientami współpracuje firma. 
 • Wyjazdy na konferencje – często zagraniczne, które sprzyjają inspiracji, nauce i nawiązywaniu kontaktów w branży.

Komfort pracy

Wielu pracodawców dobrze wie, że aby pracownik był produktywny, musi mu się po prostu dobrze pracować. Dlatego oferują takie benefity, które sprzyjają komfortowi pracy i odpoczynkowi.

 • Praca zdalna. Coraz więcej pracowników uważa możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej za warunek konieczny przy wyborze pracodawcy. Na szczęście w IT jest to zwykle możliwe, a firmy często oferują pracownikom możliwość pracowania z domu (lub z jakiegokolwiek innego miejsca) np. raz w tygodniu czy 20-30% w skali miesiąca.
 • Nowoczesne biura. Czasem trzeba pracować z biura, np. żeby dopiąć projekt czy po prostu szybciej i efektywniej komunikować się z zespołem. Dlatego firmy prześcigają się w urządzaniu nowoczesnych biur z wszelkimi udogodnieniami, jakie mogą umilić i usprawnić pracę, a niektóre są nawet w tym obszarze nagradzane.
 • Pokoje relaksu. Jednym z takich udogodnień są pomieszczenia przeznaczone do relaksu. Od klasycznych rozrywek typu rzutki, piłkarzyki czy pingpong, przez rozgrywki na konsoli, po fotele masujące, znajdziemy tam wszystko to, co pomoże naładować baterie, ale i budować relacje w zespole.
 • Masaże lub joga. Praca w IT to z reguły wielogodzinne siedzenie przy komputerze, a to oznacza kłopoty dla kręgosłupa, stawów i mięśni. Dlatego część firm oferuje pracownikom możliwość odbycia masażu pleców lub karku w trakcie pracy lub nawet zajęcia jogi, dzięki którym można nie tylko rozprostować kości i rozciągnąć mięśnie, ale i wyciszyć głowę.
 • Zdrowe odżywianie. Wiele firm oferuje pracownikom zdrowe przekąski czy świeżo wyciskane soki nie tylko w jeden dzień tygodnia, ale przez cały czas, dbając o to, żeby szafki i lodówki zawsze były pełne. 

Pracownicy w branży IT stają się coraz bardziej wymagający pod względem benefitów. A ponieważ to oni coraz częściej dyktują warunki pracy, możemy się spodziewać, że firmy na tym nie poprzestaną i będą szukać coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, by ich pozyskać – i zatrzymać. 

Obejrzyj filmik przygotowany przez naszego partnera Software Development Academy i dowiedz się, jakie pozafinansowe benefity oferuje się w branży IT!

Zaktualizuj swój profil w Goldenline i daj się odnaleźć tysiącom rekruterów!