Jak przetrwać początki w IT? 10 rad dla junior developerów

Stało się! Po kursach, dziesiątkach (a może i setkach) godzin ślęczenia przed monitorem i wpatrywania się w rzędy znaków na czarnym tle, masz to. Dostałeś(aś) wymarzoną pracę jako junior developer. Gratulacje! To jednak dopiero początek. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci przetrwać kolejne miesiące z (w miarę) spokojną głową.

1. Nie bój się pytać

To dość oczywiste – jesteś juniorem, więc dopiero zaczynasz. W dużej mierze jeszcze nawet nie wiesz, czego nie wiesz. Z pewnością jednak będziesz chciała się wykazać od samego początku. Nie zapominaj tylko, że prawdopodobnie nikt się po Tobie nie spodziewa, że na tym etapie będziesz wiedzieć wszystko.

Jeśli czegoś nie wiesz – a zwłaszcza, jeśli nie jest to coś, co łatwo znajdziesz u wujka Google (bo na przykład jest to problem związany z konkretnym przypadkiem w Twojej nowej firmie) – zapytaj kogoś, kto ma już w tym doświadczenie. To jedno pytanie może oszczędzić Ci – i całej firmie – sporo czasu.

Jeśli bardzo chcesz się sprawdzić sama, ustal sobie jakiś limit czasowy na samodzielne znalezienie odpowiedzi (ale nie przeginaj!). Nie znalazłaś odpowiedzi w godzinę? Czas najwyższy skorzystać z wiedzy tych, którzy mają to już dawno za sobą.

2. Nie porównuj się z bardziej doświadczonymi programist(k)ami

Każdy kiedyś zaczynał. Nie ma sensu, żebyś porównywał się do ludzi, którzy siedzą w tym od lat. Zamiast tego śledź swój własny rozwój i porównuj się do samego siebie. Czego dowiedziałeś się przez ostatni miesiąc. Jakie nowe umiejętności nabyłeś?

Niech to będzie dla Ciebie wyznacznik. Każdy zaczyna karierę w IT z innego miejsca, więc nie przejmuj się, jeśli masz jeszcze dużo do nadrobienia. Technologia zmienia się bardzo szybko, więc nawet starzy wyjadacze muszą się ciągle uczyć, jeśli nie chcą wypaść z obiegu.

3. Nie spoczywaj na laurach

No właśnie, to, że nie masz się porównywać do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek, nie oznacza, że możesz odpuścić dalszy (ciągły) rozwój.

Śmigasz już w Javie? Naucz się jakiegoś nowego frameworka, z którym jeszcze nie miałeś styczności, a który może Ci się przydać w przyszłych projektach. Dzięki temu Twój zestaw umiejętności wciąż będzie się powiększać – a z nim Twoja wartość na rynku pracy.

4. Pracuj z biura, jeśli możesz

Praca zdalna jest wygodna, ale – przynajmniej na początku – raczej nie sprzyja szybkiemu rozwojowi. Dużo łatwiej podpytać o coś (a nawet robić to wielokrotnie w ciągu dnia), jeśli masz innych członków zespołu w zasięgu ręki. Przez Slacka czy Hangouts trudno pokazać konkretne, problematyczne miejsce w kodzie, na szybko coś przetestować z kimś bardziej doświadczonym, czy skonsultować coś z kimś spoza działu IT.

W miarę jak będziesz nabywać więcej doświadczenia, możesz pracować z domu częściej. Chyba, że to Ty z czasem będziesz potrzebny, by odpowiadać na pytania ;)

5. Znajdź swoją niszę

Być może zdecydowałaś się na konkretny język programowania z powodów czysto praktycznych, a może był to zupełny przypadek. W miarę jak nabywasz doświadczenia, sprawdź, w czym czujesz się najlepiej. Być może jest jakiś typ projektów, który odpowiada Ci najbardziej? Może dobrze czujesz się, pracując nad rozwiązaniami dla konkretnej branży?

Spróbuj wypośrodkować wszechstronny rozwój (konieczny ze względu na wciąż zmieniającą się technologię) z konkretną specjalizacją. Eskperci w konkretnych dziedzinach są cenieni na rynku i zawsze poszukiwani. A Tobie łatwiej będzie znaleźć pracę, w której będziesz się spełniać i która będzie Ci sprawiać przyjemność.

6. Zaprzyjaźnij się z code review

Sprawdzanie Twojego kodu przez bardziej doświadczonego developera może z pozoru nie brzmieć jak coś przyjemnego. Chyba, że potraktujesz code review jako szansę na rozwój, a nie krytykę czegoś, co zrobiłaś.

Nie przejmuj się – każdy popełnia błędy, a im szybciej dowiesz się, jakie sama popełniasz, tym łatwiej je skorygujesz. Zwłaszcza, jeśli będzie za tym szła rada kogoś, kto wie już, jak ich unikać.

7. Naucz się pisać czysty kod

Clean code to złoty gral wielu programistów. Dąż do niego, a wyszlifujesz swoje umiejętności i staniesz się pożądaną partią na rynku pracy.

Na początek, przeczytaj książkę “Czysty kod” Roberta C. Martina (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Skorzystasz na tym Ty – bo nauczysz się tworzyć oprogramowanie niezawodne – i ludzie, którzy z Tobą (i Twoim kodem) będą pracować później.

8. Graj do jednej bramki ze swoim zespołem

Pamiętaj, że kodu nie piszesz dla siebie. W projektach IT praktycznie zawsze ktoś będzie pracował z Tobą lub Twoim kodem. Nawet jeśli nie jesteś częścią rozbudowanego teamu pracującego w scrumie, będzie to chociażby grafik, specjalista od UX czy marketer, który bada, na jakie potrzeby klienta musi odpowiadać produkt, który budujesz.

Dlatego miej oczy i uszy otwarte na to, co mówią inni. Zainteresuj się biznesowym aspektem oprogramowania, które tworzysz. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, dlaczego je tworzysz i co ma przynieść innym – a przy okazji szerzej spojrzysz na swoją własną działalność.

9. Zbuduj własną markę

Rozumienie aspektów biznesowych budowania oprogramowania może Ci też pomóc w bardziej “marketingowym” spojrzeniu na to, co robisz Ty sama. Masz się czym pochwalić? Stworzyłaś innowacyjne rozwiązanie lub po prostu coś, co może się przydać innym? Naucz się, jak pokazywać swoje osiągnięcia i daj się poznać od najlepszej strony. Na rynku wciąż potrzeba świetnych programistów i programistek.

Możesz na przykład zacząć pisać bloga, albo udzielać się na LinkedInie. Jeśli masz zajawkę i jesteś dobra w tym, co robisz, ludzie to docenią. Łatwiej znajdziesz pracę, a przy tym staniesz się inspiracją dla innych coderów i zyskasz dodatkową motywację do rozwoju.

10. Ucz się angielskiego

W dzisiejszych czasach to trochę banał, ale warto o tym wspomnieć. Jako developer, będziesz prawdopodobnie mieć szansę pracować z ludźmi różnych narodowości – zarówno w zespole, jak i po stronie klienta. Coraz więcej dużych zagranicznych korporacji zwraca się do polskich software house’ów – co oznacza, że masz szansę pracować nad międzynarodowymi projektami. Pod warunkiem, że swobodnie dogadasz się z klientem.

Znajomość języka angielskiego na odpowiednio wysokim poziomie to też furtka do wyższych zarobków. Nie mówiąc już o tym, że po angielsku znajdziesz mnóstwo niezbędnych materiałów edukacyjnych, bez których w IT ani rusz.

Mówiąc krótko, przed Tobą mnóstwo pracy – a to tylko skrócona lista tego, co Cię czeka. Za to jeśli dobrze się przygotujesz, efekty zobaczysz bardzo szybko. Powodzenia!