IT to nie tylko programowanie – poznaj inne zawody w branży IT

Chcesz rozpocząć pracę w IT, ale uważasz, że programowanie nie jest dla Ciebie? Nic straconego! IT to nie tylko programowanie – istnieje wiele innych zawodów w tej branży, w których możesz się sprawdzić. Przy projektach IT pracuje wiele osób – projektant, analityk, programista, tester – każdy z nich ma inne zadania i inne miejsce w zespole.

Sprawdź, które zawody są dla Ciebie!

Analityk biznesowy

Jego zadaniem jest definiowanie potrzeb i proponowanie rozwiązań. Analitycy dbają o to, aby projekt IT przynosił wartość organizacji, rozwiązywał istniejące problemy lub podnosił wydajność. Ich rola rozpoczyna się od analizy potrzeb klienta, zebrania i udokumentowania wymagań oraz stworzenia planu projektu w celu zaprojektowania powstałego rozwiązania technologicznego. Analitycy biznesowi potrzebują zrozumienia technologii, ale niekoniecznie potrzebują stopnia technicznego. Są to pośrednicy, biorą udział zarówno w rozmowach z osobami technicznymi, jak i menedżerami biznesowymi i użytkownikami końcowymi. Potrzebują zatem wszechstronnej wiedzy z różnych dziedzin.

UX/UI designer

UX designer to projektant oprogramowania. Jest odpowiedzialny za jakość oprogramowania z punktu widzenia użytkownika. Odpowiadają za projektowanie doświadczenie użytkownika od podstaw. Ich celem jest zwiększenie satysfakcji klienta korzystającego z produktu poprzez poprawę jego funkcjonalności i użyteczności, dostarczenie produktu łatwego w obsłudze, zapewnienie „przyjemnych” interakcji między klientem a produktem. Przygotowywanie rozwiązań poprzedzone jest badaniem potrzeb, poznaniem czego właściwie oczekuje przyszły użytkownik. UX Designer odpowiada za to by użytkownik po skorzystaniu z oprogramowania (strony WWW, appki itp.) pomyślał:

  • Tego mi było trzeba! Dzięki niemu mogę wykonywać swoje zadania lepiej, szybciej lub przyjemniej. (Oprogramowanie odpowiada na potrzeby użytkownika)
  • Korzystanie z niego było proste i przyjemne. (Oprogramowanie jest użyteczne)
  • Będę ponownie z niego korzystał i polecę go innym. (Oprogramowanie jest angażujące i lepsze od konkurencji)

UX Designer nie odpowiada za to by oprogramowanie było atrakcyjnie wizualne, estetyczne. To jest zadanie UI Designer’a.

Z kolei UI Designer zajmuje się projektowaniem interfejsu użytkownika. Jest odpowiedzialny za przygotowywanie takich elementów jak widoczna struktura strony, menu, rozkład treści, szata graficzna, galerie zdjęć etc. Ważnym aspektem pracy UI jest optymalizacja narzędzi, którymi posługuje się użytkownik, korzystając ze strony czy aplikacji – są to m.in. panel sterowania, nawigacja, a nawet zewnętrzna lub elektroniczna klawiatura.

Jak zostać UX Designerem? Sprawdź →

Grafik

Grafik komputerowy to osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju graficznych materiałów cyfrowych. Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer, a dokładniej zainstalowane na nim programy, np.: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator czy InDesign. Mogą zajmować przygotowywaniem wizualizacji dla klienta, wspierać tworzenie makiet czy prototypów. Może tworzyć projekty interfejsów graficznych dla całej aplikacji czy strony internetowej, która potem odtworzona jest za pomocą kodu przez programistę.

Project Manager (PM)

Czasami nazywa się go kierownikiem lub rzadziej koordynatorem projektu. Nie należy mylić go z właścicielem produktu czyli Product Ownerem. Project Manager przewodzi projektom w ramach organizacji, zajmując się szerokim spektrum czynności: od zarządzania zakresem prac, delegowania zadań, aż po edukację zespołu projektowego. Jest to osoba, która spina cały projekt po stronie IT. PM monitoruje także przebieg czasowy oraz finansowy projektu. Dobry Project Manager posiada wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin – PM-owie mają często background programistyczny/techniczny. Ma też wysokie umiejętności miękkie, w tym komunikacyjne i charakteryzuje się wszechstronnym, elastycznym podejściem.

Scrum Master

Scrum Master jest odpowiedzialny za to, by zasady Scruma były rozumiane i stosowane przez cały zespół. Określa się go często mianem przywódcy służebnego Zespołu Scrumowego. Umie organizować i prowadzić spotkania zespołowe, rozwiązywać konflikty i wspierać swój zespół. Dlatego też wyróżnia się umiejętnościami interpersonalnymi i komunikacyjnymi.

CTO (Chief Technical Officer) / CIO (Chief Information Officer)

CTO/CIO to osoba odpowiadająca za kwestie technologiczne w firmie. Zajmuje się nadzorowaniem zasobów technologicznych firmy oraz odpowiada za jej rozwój w obszarze technologii. Rola IT w dzisiejszym biznesie stała się tak ważna, że CTO/ CIO często jest określany jako kluczowy uczestnik w procesie ustalania celów strategicznych organizacji. Jest odpowiedzialny za zarządzanie implementacją technologii poprawiających obieg informacji i systemy zarządzania. Zwykle pozostawia decyzje techniczne pracownikom na niższych stanowiskach, lepiej znających szczegóły danego problemu, natomiast sam zajmują się ustalaniem celów związanych z zarządzaniem informatycznym i zgodnością w budżetem. CIO/ CTO jest zwykle zaangażowany w analizę i przebudowę funkcjonujących procesów. Może również brać udział w działaniach związanych z identyfikacją rozwojem nowych narzędzi informatycznych, restrukturyzacją infrastruktury fizycznej i informatycznej przedsiębiorstwa oraz z zarządzaniem wiedzą.

Tester

Testowanie oprogramowania to proces, który w zależności od firmy czy wybranej metodologii projektowej może być wdrażany na różnych etapach. W efekcie umożliwia identyfikację i wyeliminowanie potencjalnych błędów czy awarii. Testerzy starają się przewidzieć wszystkie sposoby wykorzystania aplikacji lub systemu i jego niepowodzenia. Testerzy (manualni) nie muszą programować, ale powinni rozumieć działanie algorytmów oraz potrafić przekazać programistom konkretne informacje o działaniu aplikacji.

Przygotowują testy oraz analizują wyniki, które są przekazywane dalej w celu wprowadzenia poprawek. Testerzy mogą być również zaangażowani na wczesnych etapach projektów, aby przewidzieć pułapki przed rozpoczęciem pracy.
Wyróżniamy testerów manualnych oraz automatyzujących. Ci pierwsi zajmują się ręcznym sprawdzaniem oprogramowania w celu wyłapania błędów. W swojej pracy opierają się w dużej miere na specyfikacji technicznej, zajmują się pisaniem przypadków i scenariuszy testowych. Testerzy automatyzujący (często nazywani automatycznymi) piszą skrypty i programy, które automatyzują testowanie ręczne.

Jak zostać Testerem? Sprawdź →

Jak widzisz IT to nie tylko programowanie! Jeśli chcesz sprawdzić jaki zawód pasowałby najbardziej do Twoich kompetencji i umiejętności – zrób test predyspozycji na jobit.coderslab.pl. Świat IT czeka na Ciebie!

Zaktualizuj swój profil w Goldenline i daj się odnaleźć tysiącom rekruterów!