Back-end vs. Front-end. Jak wybrać język programowania dla siebie?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT. Myślisz o nauce programowania, ale wciąż nie wiesz który z języków programowania będzie dla Ciebie najlepszy. Jak wybrać spośród tylu różnych technologii tą, w której sprawdzisz się najlepiej?

Na samym początku powinieneś zadać sobie pytanie do czego chciałbyś wykorzystać swoje umiejętności. Czy interesuje Cię tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, a może zaawansowanych systemów bankowych? Jaki rodzaj pracy sprawia Ci największą satysfakcję?

Drugim ważnym w tej kwestii pytaniem jest to jakie są Twoje naturalne predyspozycje? Czy cechuje Cię kreatywność, dbałość o szczegóły i lubisz tworzyć przyjemne dla oka rzeczy? 
A może wolisz dostać konkretne zerojedynkowe zadanie i pracować nad nim aż Ci wyjdzie? Masz analityczne podejście do problemów, cechuje Cię systematyczność i chęć rozwiązywania logicznych zagadek? Nie dla każdego ten sam język programowania będzie dobry do nauki. Wiele zależy od Twoich preferencji i naturalnych predyspozycji.

Zaczynając od podstawowego podziału: technologie front-end i back-end? Z której kategorii powinieneś wybierać? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie może Ci pomóc test predyspozycji, który rozwiążesz na jobit.coderslab.pl.

Front-end

Wskazany dla osób kreatywnych, które cechuje zmysł estetyczny i lubią tworzyć rzeczy, które są dla odbiorcy wizualnie przyjemne. Programista front-end programuje tę część stron internetowych i aplikacji webowych, którą użytkownicy widzą w przeglądarce. Programiści front-end dbają, aby strona była czytelna i intuicyjna dla użytkowników.

Języki front-endowe

JavaScript

JavaScript to język dla osób, które lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. Technologie front-endowe bardzo szybko się zmieniają, więc osoby, które chcą zacząć naukę programowania w JavaScript muszą lubić się rozwijać. JavaScript jest językiem łatwym na początek nauki programowania, ponieważ do pisania kodu wystarczy Ci tylko notatnik i przeglądarka. Dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w programowaniu problemem może być to, że ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach. JavaScript jest ostatnio jednym z najpopularniejszych języków programowania (wg raportu Bulldogjob). Ma to duży wpływ na dostępność artykułów, pomocy i tutoriali w sieci oraz pożądanie na rynku pracy. Technologia ta pozwala także na szybkie przeprofilowanie się na back-end dzięki Node.js czy tworzenie aplikacji mobilnych poznając React Native.

Naucz się programowania na kursie: JavaScript Developer: React

Back-end

W technologiach back-endowych odnajdą się osoby, które mają analityczne podejście do problemów, lubią rozwiązywać zagadki logiczne i są systematyczne. Programista back-end programuje to wszystko czego nie widać na stronie internetowej, a działa “z tyłu” np. na serwerze. Jest odpowiedzialny za logikę systemu oraz to, aby część front-endowa dostała odpowiednie informacje do wyświetlenia.

Języki back-endowe

Java

Java jest językiem dla osób, które chcą pracować przy korporacyjnych projektach z dużą ilością zależności i logiki biznesowej. Technologia ta wykorzystywana jest do pisania wszelkiego rodzaju aplikacji, od małych po ogromne. Często używana jest także w systemach bankowych czy w systemach wbudowanych dzięki Oracle Java Embedded. Typowymi przykładami są karty SIM, odtwarzacze dysków Blu-ray czy urządzenia do monitorowania stanu zdrowia. Jest to język programowania ogólnego zastosowania, dzięki czemu znajduje się w czołówce najbardziej popularnych technologii na rynku. W Javie został napisany Minecraft, wiele popularnych aplikacji takich jak Gmail czy OpenOffice oraz takie strony jak LinkedIn, Amazon czy chociażby Netflix.

Naucz się programowania na kursie: Java Developer: Web

Python

Według raportu StackOverflow z 2018 Python jest najbardziej pożądanym językiem do nauki wśród programistów.

Python jest dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programowaniem, ale także dla tych, którzy chcą wykorzystać nowe umiejętności w swojej pracy lub planują zajęcie się innymi dziedzinami informatyki – takimi jak machine learning czy big data (używa się w nich głównie Pythona). Python jest językiem prostym w nauce i można go uruchomić w każdym systemie operacyjnym. Wykorzystywany jest w rozwoju aplikacji webowych, naukowych, machine learning, big data i wielu innych. Bez tej technologii nie byłoby dzisiaj Instagramu – zanim został wykupiony przez Facebooka była to prosta strona internetowa zbudowana na Django – frameworku, który został napisany w Pythonie pod koniec 2003 roku.

Naucz się programowania na kursie: Back-end Developer: Python

PHP

PHP będzie odpowiedni dla osób, które lubią zagadki logiczne, dokładnie analizują problemy i są systematyczne. Wykorzystywany jest w tworzeniu aplikacji webowych. PHP jest łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ale oferuje też zaawansowane możliwości dla doświadczonych profesjonalistów. Technologia ta rozwija się dynamicznie, dzięki czemu z łatwością można znaleźć materiały do nauki czy porady dotyczące rozwiązywania napotkanych podczas nauki problemów. PHP to także najpopularniejszy język w tworzeniu stron internetowych. Używa go 80% z 10 milionów stron, co oznacza, że nie zostanie on łatwo zastąpiony. Przykładem firm, które wykorzystują PHP są Facebook, WordPress, Flicker, WhatsApp, Tesla i IBM.

Naucz się programowania na kursie: Back-end Developer: PHP

C#

C# jest dla osób, które chcą tworzyć duże i rozbudowane systemy. Język ten został stworzony przez Microsoft. Najczęściej wykorzystywany jest do pisania aplikacji na systemy Windows, ale dzięki .NET Framework możliwe jest tworzenie oprogramowania w tym języku na praktycznie każdą platformę. C# to język wykorzystywany w wielu dziedzinach – aplikacjach webowych, grach na PC/konsole/urządzenia mobilne czy platformach VR (C# wykorzystywany jest w popularnym silniku Unity). Język ten ciągle znajduje się w czołówce najpopularniejszych języków programowania na świecie.

Naucz się programowania na kursie: .NET (C#) Developer: Web

Rozpoczynając swoją przygodę z nauką programowania warto wybrać technologię jak najlepiej dopasowaną do nas i naszych oczekiwań. Jednak co zrobić, gdy chcesz zacząć pracę w branży IT, ale nie jesteś przekonany do końca, że programowanie to coś dla Ciebie? Nie musisz się tym przejmować! IT to nie tylko programowanie – istnieje wiele innych zawodów w tej branży, w których możesz świetnie się sprawdzić. Weź pod uwagę chociażby UX Designera lub Testera Oprogramowania.


Kim jest UX Designer?

UX Designer projektuje przyjazne i użyteczne strony oraz aplikacje internetowe. Zadaniem projektanta UX jest stworzenie funkcjonalnego projektu oprogramowania, bazując na potrzebach klienta. Pożądane cechy UX designera to: komunikatywność, empatia, analityczne myślenie oraz zmysł estetyczny.

Dowiedz się więcej o kursie Digital UX

Kim jest Tester Oprogramowania?

Testerzy dzielą się na manualnych i automatyzujących. Tester manualny sam testuje oprogramowanie, natomiast automatyzujący pisze program, którego zadaniem jest testowanie. Pożądane cechy testera to: systematyczność, dociekliwość, skrupulatność,
komunikatywność i umiejętność wczucia się w użytkownika.

Dowiedz się więcej o kursie Testera Manualnego