5 mitów, które powstrzymują Cię od zostania programist(k)ą

Wokół kariery w IT narosło mnóstwo mitów – od zarobków programisty po zdolności, jakie trzeba posiadać, by programistą zostać. Rozprawiamy się dziś z kilkoma z nich – więc jeśli któreś z nich powstrzymują Cię przed zmianą branży i podjęciem nowych wyzwań, czas porządnie przemyśleć sprawę.

1. Żeby zostać programistą, trzeba skończyć studia techniczne

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które myślą o karierze w IT. Czy programista musi mieć studia kierunkowe? Czy trzeba skończyć politechnikę, by zacząć pracę w nowych technologiach i tworzyć oprogramowanie?

Historie wielu osób, które dziś programują, testują lub zarządzają wytwarzaniem software’u, potwierdzają, że nie jest to warunek konieczny. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na programistów znacznie przewyższa podaż – czyli liczbę osób co rok kończących „odpowiednie” studia.

Według wyników badań międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Randstad, chociaż 90% osób kandydujących na stanowiska w IT ma wyższe wykształcenie, tylko połowa z nich (54%) ukończyła kierunek techniczny jak informatyka, robotyka czy automatyka.

Dane pochodzące z tego samego badania mówią też, że dziś prawie 30% kandydatów do pracy w IT ukończyło kursy programowania, których jest coraz więcej na rynku. Przewagą takich kursów jest to, że coraz lepiej praktycznie przygotowują do programowania niż uczelnie, które w większości dają teoretyczne podstawy. W dużej mierze jest to zasługa doświadczonych trenerów, którzy są praktykami i na co dzień pracują w firmach software’owych.

Dodatkowo, jak podkreśla analiza Bilans Kapitału Ludzkiego w Polsce przygotowana przez PARP i Uniwersytet Jagielloński, absolwenci studiów informatycznych nie rozwijają podczas nauki kompetencji miękkich, które pozwolą im w przyszłości obejmować stanowiska liderskie i zarządzać zespołami programistów.

2. Jeśli jesteś humanistą, zapomnij o programowaniu

Wiele osób uważa, że programowanie wymaga ścisłego umysłu. Tymczasem, programistą można zostać i bez zaawansowanej znajomości matematyki (chociaż podstawowa jest z pewnością niezbędna – jednak nie tylko w tym zawodzie).

Według ubiegłorocznego raportu Stack Overflow, zdecydowana większość programistów z wyższym wykształceniem ukończyła studia inżynieryjne jednak wśród czynnych, zawodowych programistów są też osoby po studiach humanistycznych (takich jak filologie czy historia), społecznych (jak socjologia) czy biznesowych (jak marketing). A ponieważ coraz więcej ludzi wybiera programowanie jako swój drugi zawód, możemy liczyć na to, że liczba humanistów w IT będzie rosnąć.

Programowanie z pewnością wymaga umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz zdolności analitycznych, ale to nie jest domena tylko umysłów ścisłych. Programowanie to forma komunikacji między człowiekiem a komputerem (nie bez powodu uczysz się “języka” programowania). Jeśli potrafisz się komunikować, najprawdopodobniej możesz przynajmniej zacząć kodować.

Oczywiście wiele zależy od technologii, w której chcesz pracować – praca z big data będzie od Ciebie wymagać zdecydowanie większej tolerancji na liczby i kalkulacje niż pracowanie nad frontendem serwisów internetowych. To właśnie jest też zaleta pracy w IT – znajdzie tutaj coś dla siebie nie tylko stereotypowy geek, który uwielbia spędzać swój czas na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń matematycznych. ;)

3. Jesteś za stary/a, żeby zacząć karierę w IT

IT do stosunkowo nowa dziedzina, która wciąż bardzo szybko się rozwija. Nie oznacza to jednak, że jest domeną tylko młodych ludzi – wiele osób, które dziś się przebranżawia właśnie w kierunku IT, ma już mnóstwo doświadczenia zawodowego i umiejętności, które bardzo ułatwiają start w nowych technologiach. Wiek nie ma tu nic do rzeczy.

Z wspominanego już wyżej raportu Stack Overflow, który przebadał 100.000 programistów z całego świata, wynika, że 25% programistów już dziś przekroczyło wiek 35 lat, choć główną grupę wiekową (50%) stanowią osoby w wieku 25-34 lat.

Z kolei średni wiek osób, które biorą udział w kursach programistycznych w Software Development Academy, to 28-30 lat. Z czego jasno widać, że za programowanie niekoniecznie można się zabrać tylko, jeśli właśnie zdało się maturę. :)

Im więcej możliwości kształcenia otwiera się dla osób, które chcą zmienić branżę, tym więcej osób wybiera tę ścieżkę. Co więcej, IT jest branżą, w której trzeba się uczyć stale – nawet doświadczeni programiści uczą się nowych języków czy frameworków, które powstają non stop.

4. Żeby programować, musisz być geniuszem

Inaczej zajmie Ci to wieki. Nieprawda.

Wiadomo, programowanie to nie jest bułka z masłem, ale też nie wymaga ponadludzkich zdolności. Dużo ważniejsza jest tutaj systematyczność, zdolność szybkiego uczenia się, a przede wszystkim chęć uczenia się. Wśród przebadanych przez Stack Overflow programistów, aż 12% osób, które pracują w branży, nauczyło się kodować w ciągu ostatnich dwóch lat, a aż jedna trzecia w ciągu ostatnich pięciu lat.

Z pewnością warto się oprzeć na wiedzy bardziej doświadczonych osób i z niej korzystać. Doświadczony mentor lub trener z pewnością pomoże Ci nauczyć się programować, pokazując przy okazji błędy, których możesz uniknąć.

Prawdziwy poligon to jednak pierwsza „prawdziwa” praca w IT – to tutaj zweryfikujesz to, czego się nauczyłeś, a przede wszystkim, nauczysz się jeszcze więcej.

5. Nie dostaniesz pracy w IT bez wieloletniego doświadczenia

Gdyby w IT zatrudniano tylko ludzi z wieloletnim stażem, po pierwsze ta branża z pewnością nie byłaby tak popularna wśród kandydatów, a po drugie, firm technologicznych musiałoby być dużo mniej. Jest jednak wręcz przeciwnie, a zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie.

W drugim kwartale 2019 pracodawcy w Polsce planowali zatrudnienie co najmniej 6 tysięcy specjalistów IT, zwłaszcza programistów, testerów i projektantów oprogramowania. Żeby sprostać temu zapotrzebowaniu, firmy coraz częściej zatrudniają juniorów, których mogą przyuczyć do własnych technologii, jednocześnie dając im szanse na dalszy rozwój.

Wiele szkół programowania takich Jak Software Development Academy, prowadzi programy we współpracy z takimi firmami, dzięki czemu dużo łatwiej ich absolwentom znaleźć zatrudnienie praktycznie od razu po zakończeniu szkolenia.

Oczywiście, doświadczeni programiści zawsze będą w cenie (przeważnie wysokiej), ale przy tak dynamicznej branży, cenieni będą przede wszystkim ci, którzy szybko się uczą i adaptują do zmieniającego się środowiska. Dlatego, jeśli nie masz za sobą lat świetlnych programowania, ale masz zapał, wiedzę i odpowiednie predyspozycje, jest duża szansa, że pracodawcy przyjmą Cię z otwartymi ramionami.

A czy się sprawdzisz, zależy od Ciebie. :)

Zobacz też, jakie pozafinansowe benefity czekają na Ciebie w branży IT!

Zaktualizuj swój profil w Goldenline i daj się odnaleźć tysiącom rekruterów!