- „Studiuję i chciałabym znaleźć jakąś stałą pracę. Ale nawet nie wiem, jak dobrze napisać CV lub gdzie szukać ofert pracy?”
- „To droga przez mękę! Nie mogę znaleźć pracy, bo nie mam takiego doświadczenia, jakiego firmy oczekują. Nikt nie chce mnie zatrudnić!”
- „Skończyłam liceum i szukam mojej pierwszej pracy. Jeszcze nie wiem czy pójdę na studia czy może do zawodówki. Na razie się zastanawiam. Ale tak szczerze, to rynek pracy trochę mnie przeraża.”
Brzmi znajomo? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim garść porad na temat tego, co możesz zrobić, żeby obłaskawić to dzikie zwierzę, jakim jest rynek pracy. W stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy najważniejsze są:
✔ determinacja – by stale próbować iść do przodu,
✔ dywersyfikacja działań – by skorzystać z wielu źródeł wiedzy i poszukiwania możliwości zatrudnienia,
✔ aktywność – by nie siedzieć w miejscu i czekać aż praca sama do nas przyjdzie. Tak więc, co robić?
1. Bądź zaangażowany.
Od pierwszego roku studiów, podczas pierwszych lat szkoły zawodowej, policealnej szukaj dodatkowych możliwości, na przykład działania w wolontariacie, kołach naukowych, fundacjach.
2. Skorzystaj z możliwości praktyk.
To już nie jest przysłowiowe parzenie kawy i kserowanie dokumentów. Jest duża szansa, że po praktykach cię zatrudnią.
3. Wykorzystaj czas wolny w wakacje na odbycie stażu!
To cenne doświadczenie z pewnością zaprocentuje. Szukaj też możliwości rozwoju w trakcie roku akademickiego.
4. Buduj swój wizerunek w sieci.
Stwórz i aktualizuj swoje profile na takich portalach jak GoldenLine. Bądź aktywny w grupach tematycznych, bierz udział w dyskusjach na te tematy, które cię interesują.
5. Szukaj szkoleń.
Takich o tematyce związanej z poruszaniem się po rynku pracy – organizują je na przykład biura karier na uczelniach, koła naukowe lub stowarzyszenia.
6. Czytaj porady rekrutacyjne.
W internecie jest wiele artykułów na temat rekrutacji, konstrukcji CV czy rozmowy kwalifikacyjnej. Zyskasz cenną wiedzę.
7. Mów, że szukasz pracy.
Znajomym, bliższej i dalszej rodzinie – siła w poleceniach i poczcie pantoflowej! Ta lista nie jest skończona. Sam znajdziesz jeszcze kilka kreatywnych rozwiązań, by rynek pracy tańczył tak, jak mu zagrasz. Do dzieła!